Kedves Ágnes!
Az alant leírt esethez szeretném a tanácsát kérni, melyet előre is köszönök.
Adva van egy Írországban élő, s 7 éve ott dolgozó, adózó hölgy. (állandó magyarországi lakcíme még meg van)
Ez az illető cikket ír és küld egy itthoni napilapnak.
Ez után a cikk után járó honoráriumot hogyan számolják és fizetik ki részére? (nem rendelkezik vállalkozói igazolvánnyal)
Levonnak belőle mindent a hazai bérelszámolás szerint?
Esetleg tesz egy nyilatkozatot, hogy a keletkezett jövedelem után Írországban adózik a többi jövedelmével együtt?
A honoráriumról jövőre majd Magyarországon kell adóbevallást készíteni?
Üdvözlettel: Margó
Kedves Margó!
Meg kell nézni, hogy mit ír erre a tevékenységre az 1999. évi XI. törvény a Magyar Köztársaság és Írország között a kettős adóztatás elkerüléséről és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról a jövedelemadók területén Dublinban, 1995. április 25-én aláírt Egyezmény kihirdetéséről.
A 14. cikk szerint Írországban adózik a hölgy, ha ott van adóügyi illetősége.
A külföldi illetőség igazolására a külföldi adóhatóság által kiállított okirat hiteles magyar nyelvű fordításáról készült másolat szolgál. Az illetőséget évente igazolni kell, akkor is ha nem változik.
Amennyiben a külföldi személy a kifizetést követően év végéig nem nyújtja be az igazolást, a kifizetőnek a tárgyév utolsó hónapjában az adót a magyar szabályok szerint be kell vallania és megfizetnie. (További részletek: Adózás rendjéről szóló tv. 4. számú melléklet)
Tehát ha van illetőségi igazolás, akkor Írországban adózik, ha nincs, akkor Magyarországon.
Üdv,
Pap Ágnes
adószakérő
Kedves Ágnes!
Nagyon szépen köszönöm a segítségét.
Kedves Ágnes,
Az 1993. évi LXIII. törvény a Magyar Köztársaság és Izrael Állam között a kettős adóztatás elkerülésére úgy szól, hogy:
10. Cikk
Osztalék
1. Az osztalék, amelyet az egyik Szerződő Államban illetőséggel bíró társaság a másik Szerződő Államban illetőséggel bíró személynek fizet, ebben a másik Államban adóztatható.
2. Mindazonáltal ez az osztalék abban a Szerződő Államban is, amelyben az osztalékot fizető társaság illetőséggel bír, ennek az Államnak a jogszabályai szerint megadóztatható, de ha a kedvezményezett az osztalék haszonhúzója, az így megállapított adó nem haladhatja meg
a) az osztalék bruttó összegének 5 százalékát, ha a kedvezményezettnek az osztalékot fizető társaság tőkéjének legalább 10 százaléka közvetlen tulajdonában van;
Ez alapján egy magyar cégben keletkezett, de Izraeli állampolgárként és adórezidens-ként felvett osztalék után hogyan kell adózni? A törvény csak megengedi az adóztatást, de nem teszi kötelezővé “adóztatható”. Van erről további konkrét rendelkezés, hogy kell-e adót fizetni?
Köszönettel,
György András