Szép napot! A kérdésem az lenne, hogy ha internetes “munkával” jövedelemre tesz szert egy magánszemély, ( havi 2-5 ezer forint) akkor ezután milyen adókötelezettség keletkezik? Továbbá, ez hogyan változik azokban az esetekben, ha tanuló, főállásban dolgozó, vagy épp nyugdíjas személyről van szó. Köszönöm válaszát.
Kedves Kérdező!
A válaszhoz tudni kéne, hogy mi pontosan az az internetes munka. Kitől származik a pontosan a jövedelem, milyen jogcímen?
Üdv,
Pap Ágnes
adótanácsadó
Kedves Ágnes!
Feltételezzük, hogy egy hazai közösségi portálon, tudok olyan tevékenységet végezni amivel „bevételre”, jövedelemre tudok szert tenni, napi pár perc ráfordítással.
A kérdésem az lenne, hogy ezt milyen jogcímen, és milyen adózási szabályokkal lehet alátámasztani, hogy az a hatályos törvényeknek megfeleljen, mindkét fél (üzemeltető,felhasználó) részéről?
Köszönöm válaszát.
Kedves László!
Így még mindig kicsit homályos, hogy mit is kellene konkrétan csinálni a jövedelemért.
Ez adózási szempontból azért érdekes, mert egyes jövedelem fajták adózása más lehet. Illetve sok függ attól, is hogy a magánszemély biztosított-e vagy sem. Ez pedig az elért jövedelem nagyságától, a munkavégzés idejétől és illetve az együttműködési szerződés tartalmától függ.
A magánszemélyek egy ilyen konstrukcióban valószínűleg nem lennének biztosítottak, így a juttatott jövedelemből csak 16% személyi jövedelem adót von le a kifizető (üzemeltető).
A kifizetőnek a juttatott jövedelem után még fizetnie kell 27% eho-t.
Ha sok magánszemélynek juttatsz majd viszonylag kis jövedelmet, akkor fel kell rá készülni, hogy ez nagy adminisztrációs teherrel fog járni. Nem lehetetlen jól csinálni, de alaposan át kell gondolni a rendszert és odafigyelni a működtetésére.
Üdv,
Pap Ágnes
adótanácsadó